Finanse

Unieważnienie kredytu we frankach a odsetki ustawowe dla kredytobiorcy

• Zakładki: 92


Sprawy o unieważnienie kredytu frankowego należą do długich i niełatwych dla kredytobiorców. W grze są ogromne pieniądze, a banki pozywane obecnie na ogromną skalę, bronią się przed prawomocnym unieważnieniem kredytów CHF. Korzyścią dla nich jest również jak najpóźniejsze wydanie wyroku, co wiąże się z przedłużeniem rozliczenia się z otrzymanych rat. Obecnie doświadczeni w sprawach frankowych prawnicy są dobrze przygotowani na różnego rodzaju zarzuty, wnoszone przez banki, a upływający czas przestaje grać na korzyść instytucji finansowych. Rosnąca inflacja i rosnące stopy procentowe sprawiają bowiem, że rosną również ustawowe odsetki dla frankowiczów. Co warto wiedzieć o odsetkach ustawowych za opóźnienie w procesie frankowym?

Ustawowe odsetki za opóźnienie w procesach frankowych

Każdy kredytobiorca, zanim wejdzie na drogę sądową, powinien wysłać do banku wezwanie do zapłaty z wyznaczonym terminem zapłaty. Termin taki warto wyznaczyć na nie więcej niż 10-14 dni. Takie wezwanie możemy wysłać samodzielnie lub w naszym imieniu może to zrobić nasz pełnomocnik. Mimo że takie wezwania do zapłaty nie przynoszą pozytywnego skutku w postaci unieważnienia umowy kredytowej i zwrotu nadpłaconych środków, jest ono bardzo ważne. Sąd sprawdzi, czy kredytobiorca podjął dostępne środki, aby porozumieć się z bankiem. Brak odpowiedzi kredytodawcy lub odmowna odpowiedź działa na korzyść klienta banku. Ponadto od dnia następującego po upływie terminu płatności z wezwania, zaczynają naliczać się odsetki ustawowe za opóźnienie w procesie frankowym. Oznacza to, że po unieważnieniu kredytu frankowego, kredytobiorcy zostaną przyznane odsetki ustawowe od wpłat, które nie uległy przedawnieniu.

Ustawowe odsetki a unieważnienie kredytu frankowego

Unieważnienie kredytu frankowego jest ogromnym odciążeniem dla kredytobiorcy. Zostaje on zwolniony z obowiązku dalszej spłaty kredytu, odzyskuje on wszystkie wpłacone środki (raty kredytu i koszty kredytu), które się nie przedawniły, bank zostaje wykreślony z hipoteki, a odsetki ustawowe są dodatkowym zastrzykiem gotówki, który w sposób znaczący reperuje domowy budżet.

Specjaliści przewidują, że wysoka inflacja i wysokie stopy procentowe, które wpływają na wysokość odsetek ustawowych, mogą wpłynąć na działania banków – istnieje duża szansa, że instytucje finansowe przestaną celowo wydłużać sprawy, by nie zwiększać kosztów związanych z obowiązkiem zapłaty odsetek.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Odszkodowawczą Automobile Expert.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
100 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *