Kariera

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy?

• Zakładki: 42


Przed podjęciem pracy każdy zatrudniony musi udać się do lekarza medycyny pracy. Specjalista ten ma za zadanie określić, czy potencjalny pracownik nadaje się do pracy na określonym stanowisku. Jak wygląda wizyta u takiego specjalisty?

Wizyta w gabinecie lekarza medycyny pracy

Każda osoba, która rozpoczyna karierę zawodową, ma obowiązek udania się do lekarza medycyny pracy. Bez aktualnego zaświadczenia od specjalisty nie moglibyśmy rozpocząć pracy. Wizyty rozpoczynają się od wywiadu na temat chorób przewlekłych, przyjmowanych leków, przebytych operacji czy urazów. Kolejno lekarz przechodzi do badania palpacyjnego, kiedy to zwykle bada kręgosłup, mierzy ciśnienie lub osłuchuje płuca. Niekiedy może zlecić także wykonanie badań krwi. Często badania przed podjęciem pracy wiążą się również z wizytą u innych specjalistów, na przykład okulisty czy laryngologa. Na tej podstawie otrzymujemy zaświadczenie o zdolności pracy na danym stanowisku.

Po więcej informacji warto zajrzeć do oferty: medycyna pracy Gliwice.

Rodzaje badań w medycynie pracy

Wymieniamy 4 rodzaje badań wykonywanych przez lekarza medycyny pracy. Są to badania wstępne wykonywane wszystkim osobom rozpoczynającym pracę w danym miejscu, okresowe wykonywane w różnej częstotliwości, kontrolne dla pracowników niezdolnych do pracy z przyczyn chorobowych przez okres co najmniej 30 dni i badania do celów sanitarno-epidemiologicznych. Te ostatnie mają wykluczyć schorzenia stanowiące przeciwwskazania do pracy w kontakcie z żywnością.

Artykuł powstał przy współpracy ze studiem badań psychologicznych Auto-Sugestia w Gliwicach.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
52 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *