Kariera

TikTok Resumes – nowy sposób na znalezienie pracy?

• Zakładki: 420


Platforma społecznościowa TikTok w 2021 otworzyła serwis do poszukiwania pracy, jednak w sposób nietypowy. Póki co TikTok Resumes był wyłącznie testem, niemniej strona nie zniknęła z sieci. Czy po analizie zebranych danych ruszy ponownie, tym razem pełną parą? Na czym w ogóle polega innowacyjność i atrakcyjność nowej platformy do szukania pracy? Przekonaj się!

Szukanie pracy przez młodych

Nowe pokolenie szukające pracy, określane jako pokolenie Z, znacząco różni się od starszych pokoleń sposobem działania i obcowania z rzeczywistością. Jego przedstawiciele urodzili i wychowali się w czasach, w których dostęp do internetu jest oczywistością i czymś zupełnie naturalnym. Za pośrednictwem sieci można robić zakupy, oglądać filmy, „spotykać się” ze znajomymi, sprawdzać dowolne informacje: od rozkładu jazdy autobusów po newsy z całego świata. Młodzi to widzą i wiedzą, że wiele rzeczy da się zrobić szybciej, łatwiej, wygodniej i przyjemniej niż dawniej. Kiedy myślą o rozpoczęciu kariery zawodowej, nie w głowie im szukanie pracy w gazetach czy chodzenie po sklepach i zostawianie fizycznych kopii CV.

smartfon, nagrywanie

Portal do szukania pracy od TikToka

Na uatrakcyjnienie sposobu szukania pracy – przede wszystkim przez młodych, czyli pokolenie Z – wpadł TikTok. W 2021 roku wystartował z testową platformą TikTok Resumes, w której znajdował się katalog ofert pracy. W pierwszej turze wzięło udział 30 amerykańskich firm rekrutujących pracowników. Zainteresowane osoby odpowiadały na wybrane oferty, lecz zamiast dołączać typowe pisemne CV, nagrywały krótki filmik obrazujący ich możliwości, umiejętności, wiedzę.

Dlaczego CV w formie nagrania miałoby być lepsze od standardowego pisemnego? Przede wszystkim dlatego, że oznacza wyjście poza szablon i stwarza konieczność pokazania siebie. Rekruterzy poznają charakter i nastawienie danej osoby, weryfikują kreatywność. Sam TikTok uznawany jest za platformę najbardziej autentyczną wśród wszystkich cieszących się obecnie popularnością, a co za tym nowe CV filmowe również.

Czy taki sposób poszukiwania pracowników się sprawdzi? I czy polskie firmy także zaczną z niego korzystać? Czas pokaże.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
329 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *