Prawo

Czy będzie wniesiony drugi pozew zbiorowy ws. Amber Gold?

• Zakładki: 55


Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 1 lipca 2022 roku dał nadzieję wielu osobom poszkodowanym w aferze Amber Gold. Osoby, które nie dołączyły się do pierwszego pozwu zbiorowego, w dalszym ciągu mają szansę uzyskać odszkodowanie od państwa w związku z zaniedbaniem obowiązkiem oraz nadużyciem uprawnień przez prokuraturę. Co przesądzi o tym, że zostanie wniesiony drugi pozew zbiorowy ws. Amber Gold?

Drugi pozew zbiorowy ws. Amber Gold – jakie są szansę na odszkodowanie od państwa?

Kancelaria GKR Legal poszukuje osoby, które w okresie od marca 2011 do sierpnia 2012 roku wpłaciły pieniądze do Amber Gold. Jednak mimo przygotowań do nowego pozwu zbiorowego Amber Gold, ostateczna decyzja o jego złożeniu zostanie podjęta, gdy:

  • uprawomocni się wyrok z 1 lipca 2022 – w Polsce nie funkcjonuje procedura precedensu, jednak „utrwalona linia orzecznicza” zwiększa szansę kolejnych osób, które wniosą drugi pozew zbiorowy
  • zostanie wydane orzeczenie w sprawie karnej prokurator Barbary K. – wyrok skazujący zmieniłby kwalifikację czynu niedozwolonego (zaniedbanie obowiązków oraz nadużycie uprawnień) na przestępstwo, co wydłużyłoby termin przedawnienia roszczeń poszkodowanych

Drugi czynnik jest decydujący – wyrok uniewinniający oznaczałby, że roszczenia osób poszkodowanych w aferze Amber Gold przedawniły się w styczniu 2020 roku. W przypadku, gdy szkoda powstaje na skutek przestępstwa, roszczenia przedawniają się po 20 latach – w aferze Amber Gold roszczenia przedawniłyby się dopiero w styczniu 2030 roku.

Wstrzymanie się ze złożeniem drugiego pozwu zbiorowego jest więc w interesie osób, które planują zawalczyć o odszkodowanie od państwa. Wyrok uniewinniający ws. karnej przekreśliłby bowiem szansę – sąd oddaliłby pozew i obarczył opłatami sądowymi osoby, które go złożyły.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
51 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *