Co daje wsi uzyskanie statusu miasta? Czy przeobrażenie jest korzystne dla mieszkańców danego terenu? Jakie miasta pojawią się w Polsce w 2022 roku? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Przekonaj się, jakie nowe miasta w Polsce będziesz mógł odwiedzić już w nadchodzących miesiącach!
Korzyści z uzyskania statusu miasta
Uzyskanie statusu miasta przez wieś wiąże się zarówno z zaletami, jak i z wadami. Miasto ma znacznie więcej obowiązków i musi spełniać ściślejsze wytyczne prawne względem wsi, ale idzie to w parze z ogromem korzyści. Należy do nich przede wszystkim szansa na dodatkowe źródła finansowania, a więc perspektywa rozwoju miasta – remontowania starych budynków i placów, otwierania nowych placówek, wspierania lokalnej kultury i oświaty. Status miasta przyciąga potencjalnych inwestorów, a rozwój skłania do przybycia nowych mieszkańców. Pojawia się więcej miejsc pracy.
Status miasta wiąże się także ze zmianą wizerunkową i prestiżem, z czego wynikają wymierne korzyści: zainteresowanie ze strony popularnych sieci rozrywkowych czy handlowych, polepszanie sieci drogowej, zwiększenie metod transportu mieszkańców nowego miasta.
Nowe miasta w Polsce – 2022 rok
W 2022 roku w Polsce pojawią się aż 964 miasta – i to od samego rozpoczęcia roku. Do lokalizacji, które otrzymały status miejski, zaliczają się m.in. Pruszcz w gminie Pruszcz (województwo kujawsko-pomorskie), Izbica w gminie Izbica (województwo lubelskie), Lutomiersk w gminie Lutomiersk (województwo łódzkie), Bolimów w gminie Bolimów (województwo łódzkie), Nowe Miasto w gminie Nowe Miasto (województwo mazowieckie), Olsztyn w gminie Olsztyn (województwo śląskie).
Warto podkreślić, że nowe miasta w Polsce w historii miały już prawa miejskie. Odebrano im je jednak w wyniku różnych czynników. Przykładowo Pruszcz przestał być miastem w 1867 roku z uwagi na działalność Prusaków, a Izbica w 1869 roku w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym.