Prawo

Nowe miasta w Polsce – jakie pojawią się w 2022 roku?

• Zakładki: 410


Co daje wsi uzyskanie statusu miasta? Czy przeobrażenie jest korzystne dla mieszkańców danego terenu? Jakie miasta pojawią się w Polsce w 2022 roku? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Przekonaj się, jakie nowe miasta w Polsce będziesz mógł odwiedzić już w nadchodzących miesiącach!

Korzyści z uzyskania statusu miasta

Uzyskanie statusu miasta przez wieś wiąże się zarówno z zaletami, jak i z wadami. Miasto ma znacznie więcej obowiązków i musi spełniać ściślejsze wytyczne prawne względem wsi, ale idzie to w parze z ogromem korzyści. Należy do nich przede wszystkim szansa na dodatkowe źródła finansowania, a więc perspektywa rozwoju miasta – remontowania starych budynków i placów, otwierania nowych placówek, wspierania lokalnej kultury i oświaty. Status miasta przyciąga potencjalnych inwestorów, a rozwój skłania do przybycia nowych mieszkańców. Pojawia się więcej miejsc pracy.

Status miasta wiąże się także ze zmianą wizerunkową i prestiżem, z czego wynikają wymierne korzyści: zainteresowanie ze strony popularnych sieci rozrywkowych czy handlowych, polepszanie sieci drogowej, zwiększenie metod transportu mieszkańców nowego miasta.

fotografia wioski pod dużym kątem

Nowe miasta w Polsce – 2022 rok

W 2022 roku w Polsce pojawią się aż 964 miasta – i to od samego rozpoczęcia roku. Do lokalizacji, które otrzymały status miejski, zaliczają się m.in. Pruszcz w gminie Pruszcz (województwo kujawsko-pomorskie), Izbica w gminie Izbica (województwo lubelskie), Lutomiersk w gminie Lutomiersk (województwo łódzkie), Bolimów w gminie Bolimów (województwo łódzkie), Nowe Miasto w gminie Nowe Miasto (województwo mazowieckie), Olsztyn w gminie Olsztyn (województwo śląskie).

Warto podkreślić, że nowe miasta w Polsce w historii miały już prawa miejskie. Odebrano im je jednak w wyniku różnych czynników. Przykładowo Pruszcz przestał być miastem w 1867 roku z uwagi na działalność Prusaków, a Izbica w 1869 roku w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
345 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *