Apartamenty inwestycyjne – czy też: lokale inwestycyjne – to atrakcyjna nowość na rynku nieruchomości. Są to mieszkania do wynajęcia, ale spełniające konkretne wymagania. O jakie wymagania chodzi i czym apartamenty inwestycyjne różnią się od zwykłych mieszkań na wynajem? Czy zainwestowanie w nie opłaci Ci się finansowo? Sprawdź!
Apartamenty inwestycyjne vs. mieszkania na wynajem
Lokale na wynajem to szeroka kategoria domów, mieszkań i lokali innego typu, w której wyodrębnić można atrakcyjną, zyskującą coraz większą popularność nowość: lokale inwestycyjne, zwane również apartamentami inwestycyjnymi. Od klasycznych lokali na wynajem różni je m.in. to, że kupowane są stricte pod wynajem, a właściciel nie zamierza w nich mieszkać. Mają stanowić dodatkowe źródło przychodu przez długie lata, w odpowiedniej chwili zaś – przy sprzyjających cenach rynkowych – mogą zostać sprzedane.
Oczywiście nie jest to główna różnica między apartamentami inwestycyjnymi i mieszkaniami na wynajem, ponieważ te drugie również bardzo często kupowane są wyłącznie z myślą o wynajmowaniu. Lokale inwestycyjne wyróżnia fakt, iż są niewielkie (18-25 m2), w dużej mierze lub w pełni urządzone i stosunkowo tanie. Niewielka przestrzeń powstaje we współpracy inwestora budowlanego z architektem wnętrz, z uwagi na co lokale inwestycyjne są maksymalnie funkcjonalne. Nie pozostaje w nich zbędne miejsce, w którym nie wiadomo, co postawić, a mimo wszystko trzeba za to miejsce płacić. Dzięki sprawnej organizacji układu apartamentów inwestycyjnych w budynku można zmieścić więcej mieszkań, Ty płacisz mniej za zakup, a wynajmujący cieszą się niewygórowanym czynszem – wszyscy wygrywają.
Zalety lokali inwestycyjnych
Kupując lokale inwestycyjne, oszczędzasz nie tylko pieniądze z uwagi na niski koszt mieszkania, ale także czas, ponieważ nie musisz samodzielnie wykańczać lokalu. Nabywasz niejako mieszkanie gotowe do wynajmu, więc zaczynasz zarabiać szybciej.
Wraz z apartamentem inwestycyjnym opłaca się kupić dodatkową przestrzeń: miejsce parkingowe, komórkę lokatorską. To zwiększy atrakcyjność mieszkania na wynajem, a nawet jeśli wynajmujący nie będą chcieli korzystać z tych dóbr, wynajmiesz je komuś innemu lub podnajmem zajmą się wynajmujący – ustalicie to między sobą.