
Działalność organizacyjna
Koordynator polskiego zespołu w konsorcjum realizującym projekt „STARBIOS 2” (Structural Transformation to Attain Responsible BIOSciences, HORIZON 2020), w którym UG wraz z 11 partnerami z Europy, USA i Brazylii pracuje nad koncepcją uwzględniania w procesie badawczym konsekwencji społecznych i etycznych prowadzonych badań.
Lider zespołu naukowego Wydziału realizującego wraz z partnerami z Niemiec, Francji i Belgii międzynarodowy projekt badawczy dotyczący badań biologii wirusa zapalenia wątroby typu B.
Wiceprezydent i członek Komitetu Sterującego w międzynarodowym stowarzyszeniu ScanBalt Group.
Przedstawiciel Polski i członek Komitetu Sterującego na lata 2014-2017 w międzynarodowym stowarzyszeniu European Society for Translational Antiviral Research (ESAR).
W latach 2008-2010 był pierwszym prezesem Bałtyckiego Centrum Biotechnologii i Innowacyjnej Diagnostyki BioBaltica Sp. Z oo oraz współorganizatorem i moderatorem pomorskiego klastra nauk przyrodniczych „BioEcoChem”.
W roku 2011 został pełnomocnikiem Rektora UG ds. utworzenia innowacyjnej placówki edukacji praktycznej dla studentów i uczniów szkół regionu pomorskiego – „InnovaBio Pomorze”, obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Rady Konsorcjum InnovaBio Pomorze. (konsorcjum to tworzą: UG, Gdyńskie Centrum Innowacji i Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Gdyni).
Założył i nadzorował pracownie diagnostyki molekularnej w Szpitalu Zakaźnym i Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku oraz w Laboratorium Centralnym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Z powodzeniem współtworzył i koordynował po stronie polskiej międzynarodowy projekt badawczy w ramach 5. PR UE, akronim HEPBVAR oraz brał udział w dwóch innych projektach badawczych FP (FP5-BIOMOBIL i FP6-VIRGIL).
W latach 2013-2016 był koordynatorem projektu 7. PR UE o akronimie MOBI4Health z budżetem ponad 5 mln Euro, mającego na celu zwiększenie potencjału badawczego Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (FP7-2013-REGPOT) .
Wiceprezes i członek Komitetu Wykonawczego ScanBalt, członek Rady European Society for Translational Antiviral Research (ESAR)
Był koordynatorem polskiego zespołu w projekcie ERA-NET Infect-ERA (2014-2018).
Aktualnie jest koordynatorem polskiego zespołu w projekcie HORIZON2020 StarBios2 oraz RESBIOS.
Jest koordynatorem 2. Pakietu pracy (WP2) w konsorcjum European University of the Seas, SEA-EU prestiżowego projektu Komisji Europejskiej w ramach konkursu Uniwersytetów Europejskich.
Recenzent projektów Narodowego Centrum Nauki (NCN), Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) i Fundacji Nauki Polskiej (FNP); recenzent projektów 7. PR UE, HORYZONT 2020 i Innovative Medicine Initiative (IMI2).
Od 2019 roku członek grupy roboczej do spraw Społecznej Odpowiedzialności Uczelni wówczas przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
W latach 2014-2016 był dyrektorem Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz prezesem spółki celowej do komercjalizacji wyników badań naukowych TechTransBalt sp. z o.o., której właścicielem w 100% jest Uniwersytet Gdański.
Współtworzył i kierował w latach 1997-2004 Pracownią Diagnostyki Molekularnej w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Gdańsku oraz Pracownią Biologii Molekularnej w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku (lata 2001-2005). Sprawował też nadzór merytoryczny na Pracownią Biologii Molekularnej Akademickiego Centrum Klinicznego AMG. Był w latach 2008-2010 pierwszym prezesem spółki BioBaltica sp. z o.o. i moderatorem klastra BioFarmKo (obecna nazwa – BioEkoChem).
Od 2005 roku kieruje Zakładem Diagnostyki Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed
Aktualnie jest Prorektorem ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Gdańskiego (od 2016 roku).